آخرین ها از کیش
خانه » اخبار کیش » آشنایی با روز ملی خلیج همیشه فارس

آشنایی با روز ملی خلیج همیشه فارس

آشنایی با روز ملی خلیج همیشه فارس

خلیج فارس همواره در طول تاریخ خلیج فارس بوده و همواره نیز خلیج فارس باقی خواهد ماند.خلیج تا ابد فارس سومین خلیج بزرگ جهان است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند ودهم اردیبهشت با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ به‌ عنوان‌ «روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌» نامگذاری‌ شد. 

pertian_gulf_4

خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، و از غرب به دلتای رودخانه اروندرود، که حاصل پیوند دو رودخانهٔ دجله و فرات و پیوستن رود کارون به آن است، ختم می‌شود. کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند. در این میان سواحل شمالی خلیج‌فارس تماماً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارند. به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی بشمار می‌آید.

pertian_gulf_1
نام تاریخی خلیج فارس با قدمت تاریخی ۵ هزار ساله، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده‌است. همچنین در تمام سازمان‌های بین‌المللی نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است اما برخی از کشورهای عربی آن را خلیج عربی یا به سادگی، خلیج می‌نامند. سازمان آب‌نگاری بین‌المللی از نام «خلیج ایران» برای این خلیج استفاده می‌کند.
دهم اردیبهشت « همزمان با سالروز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ برسواحل جنوبی کشور با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ به‌ عنوان‌ «روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌» نامگذاری‌ شد.

pertian_gulf_2
شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ توسط دشمنان و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ دهم اردیبهشت روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ «روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌»نامگذاری‌ کرد.

pertian_gulf_3
این روز در تاریخ ایران یادآور ازخودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتقالی (۲۱ آوریل ۱۶۲۲ میلادی) در پی رشادت‌های سپاه ایران شاه عباس صفوی در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتقالی ها درآورد.

سفر به کیش را با ما تجربه کنيد .با سالها تجربه و اجرای مستقیم تورهای کیش
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و کیش به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • شبانه روزجوابگوی خواهیم بود
  • و....

ساعت اداری 9 صبح الی 6بعد از ظهر
  021 - 88 54 88 53  ده خط


هر سوالی در خصوص کیش داشتید در هر ساعت شبانه روز از بنده بپرسید با کمال افتخار جوابگو می باشم
تماس شبانه روزی
  0919 626 84 89  نیما صباحی

سعادت سیر گیتی


زیر نظر سازمان گردشگری و میراث فرهنگی

درباره‌ی rezbba

rezbba

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sitemap